New Orleans

Check out the 2021 LSWA High School All-State Track & Field teams | High School Sports – New Orleans, Louisiana

New Orleans, Louisiana 2021-06-19 17:00:00 –

Boys

Running event

100 meters: 1, Leon Elloie, Warren Easton, 10.33. 2, Keonte Gaines, Alexandria, 10.47. 3, Jonathan Green, Carencro, 10.47. 4, Kendrick Law, Captain Shreeve, Dylan Sampson, Dutchtown, 10.48. 5, Tariq Watson, Helen Cox, 10.49.

200: 1, Leon Erowa, Warren Easton, 21.05. 2, Dylan Sampson, Dutchtown, 21.16. 3, Keonte Gaines, Alexandria, 21.20. 4, Jonathen Green, Carencro, 21.24. 5, Camron Spencer, Westgate, 21.25.

400: 1, Chris Hilton Jr., The Curry, 47.50. 2, Braylin Demars, Natchitoches Central, 47.52. 3, Richard Lee, Jewel Sumner, 48.31. 4, Imani Coleman, West Feliciana, 48.60. 5, Marquez Stevenson, Captain Shreeve, 48.57.

800: 1, Joseph Ellis, Catholic-BR, 1: 56.60. 2. Rhen Langley, Zachary, 1: 56.97. 3, Dyllon Nimmers, Ruston, 1: 57.15. 4, Zander Dunbar, Holy August, 1: 57.62. 5, Jackson Perkins, Neville, 1: 57.88.

1,600: 1, Michael Vocke, Jesuits, 4: 17.27. 2, Rhen Langley, Zachary, 4: 18.45. 3, Trenwells, Bird, 4: 18.71. 4, Cameron Kelly, Teurlings, 4: 18.90. 5, Daniel Sullivan, Catholic-BR, 4: 22.83.

3,200: 1, Braeden Methvin, ED White, 9: 36.22. 2, Ren Langley, Zachary, 9: 37.22, 3, Owen Simon, Catholic-BR, 9: 38.81. 4, Caleb Acman, Zachary, 9: 39.78. 5, Ivan Appleton, St. Louis, 9: 46.15.

110 hurdles: 1, Kashie Crockett, Diocese of Wasita, 13.76. 2, Lanard Harris, Woodlawn-BR, 13.95. 3, Cole Palmer, North Desoto, 14.59. 4, Jerrick Lucas, Hahnville, 14.63. 5, Dominique Haney, Jewel Sumner, 14.71.

300 hurdles: 1, Kashie Crockett, Diocese of Wasita, 36.12. 2, Lanard Harris, Woodlawn-BR, 36.91. 3, Brandon Green, Ruston, 38.72. 4, Dominique Haney, Jewel Sumner, 38.88. 5, Sadeus Campbell, Lake Charles Prep, 38.98.

relay

4×100 meters: 1, Ruston, 41.14. 2, Zachary, 41.24. 3, Captain Shreve, 41.78. 4, Iowa, 41.85. 5, Westgate, 41.89.

4×200: 1, Wood Lawn-BR, 1: 26.14. 2, Carencro, 1: 26.22. 3, Zachary, 1: 26.23. 4, Wasita Parish, 1: 26.71. 5, Westgate, 1: 27.14.

4×400: 1, Wasita Parish, 3: 17.25. 2, Ruston, 3: 19.54. 3, Catholic BR, 3: 20.04. 4, BT Washington, 3: 21.77. 5, Westgate, 3: 22.05.

4×800: 1, Ruston, 7: 56.44. 2, Catholic-BR, 7: 59.88. 3, Bell Chas, 8: 05.28. 4, Westgate, 8: 09.44. 5, Central Laforche, 8: 16.41.

Field event

Shot put: 1, Seth Pagart, Mandeville, 57-0.75. 2, Oliver Jack, Episcopal-BR, 56-5¾. 3, Gerel Boykins, East Ascension, 55-6.5. 4, Fitzgerald West, Lafayette Christian, 53-8.25. 5, Oluwagbe Ojemakinde, Natchitoches Central, 53-1.

Discus: 1, Gerel Boykins, East Ascension, 173-1. 2, Oliver Jack, Episcopal-BR, 153-6. 3, Gerard Lorio, Catholic-BR, 152-11. 4, Samkol, Catholic-BR, 150-2. 5, Wilson Yates, Neville, 143-11.

Javelin: 1, Jackson Rimes, Catholic-BR, 208-8. 2, Peyton Pontif, Episcopal-BR, 198-6. 3, John O’Connor, Mandeville, 189-9. 4, Austin Sybrandt, Episcopal-BR, 185-8. 5, Darren Taylor, northeast, 185-0.

Long jump: 1, Andrew Lewis, Cecilia, 24-1-1. 2, Kenson Tate, Zachary, 24-10.75. 3, Chris Murphy, Port Allen, 23-10. 4, W’Juanterius Rodrigue, St. Amant, 23-7.75. 5, Brian Chatman, Madison Prep, 23-1.25.

Triple jump: 1, Brandon Green, Ruston, 49-3.75. 2, Keon Coleman, Opelousas Catholic, 48-8. 3, Jeremy Nelson, Diocese of Wasita, 48-1.75. 4, Kebon Hamilton, Scottish Building, 48-1. 5, W’Juanterius Rodrigue, St. Amant, 47-5.

High jump: 1, Chris Hilton Jr., The Curry, 7-0. 2, Ja’Marius Snowden, northeast, 6-8. 3, Datr’vish Bowie, Jonesboro-Hodge, 6-7.5. 4, Gabe Boudreaux, Grand Lake; TreShaun Dunn, St Amant; Jacoby Bellazar, Parliament Building, 6-6.

Pole vault: 1, Clayton Simms, Live Oak, 17-2.25. 2, boarding, Hammond, 17-0. 3, Trey Boucher, Parkview Baptist, 16-2. 4, Luke Passetti, Del Campre, 14-4. 5, Todd Collins, Walker, 14-0,

Outstanding track performers: KASHIE CROCKETT, Washita Parish

Outstanding Field Performers: Brandon Green, Ruston; Chris Hilton JR.The Curry

Girls

Running event

100 meters: 1, Ariane Linton, Dutchtown, 11.39. 2, Raven Nunnery, John Curtis, 11.52. 3, Kyler Turner, BT Washington-Shreeve, 11.76. 4, Zoa Adams, Zachary, 11.88, Sade Gray, Scottish Building, 11.88. 5, Briana Taylor, Airlines, 11.89.

200: 1, Raven Nunnery, John Curtis, 23.41. 2, Kyler Turner, BT Washington-Shreveport, 23.91. 3, Ariane Linton, Dutchtown, 24.12. 4, Sade Gray, Scottish Building, 24.31. 5, Kevall Byrd, Hahmville, 24.36.

400: 1, Jada Williams, Ruston, 54.02. 2, Harin Senegal, St. Louis, 54.89. 3, Zoa Adams, Zachary, 55.69. 4, Kali Magana, John Curtis, 55.95. 5, Alexandra Johnson, Hahnville, 56.65.

800: 1, Laila Jackson, John Curtis, 2: 15.72. 2, Alexandra Johnson, Hahnville, 2: 18.14. 3, Rachel Ferreday, Dutchtown, 2: 18.91. 4, Ilarie Sabatini, Berwick, 2: 20.37. 5, Callie Hardy, Episcopal-BR, 2: 21.10.

1,600: 1, Sophie Martin, St. Joseph Academy, 5: 06.50. 2, Maddie Gardiner, SJA, 5: 15.80. 3, Isabelle Russell, St. Martin’s, 5: 17.43. 4, Abbey Marie Ratcliffe, ED White, 5: 17.65. 5, Callie Hardy, Episcopal-BR, 5: 18.40. 6, Ella Chestnut, Mandeville, 5: 18.41.

3,200: 1, Sophie Martin, SJA, 10: 53.43. 2, Ella Chestnut, Mandeville, 11: 24.79. 3, Maddie Gardiner, SJA, 11: 28.22. 4, Riley Ries, Dunham, 11: 36.57. 5, Abbey Marie Ratcliffe, ED White, 11: 45.26.

100 hurdles: 1, Kyler Turner, BT Washington-Shreeve, 13.71. 2, Osciana Beard, Zachary, 14.34. 3, Kayli Johnson, Zachary, 14.37. 4, Ariel Pedigo, Parkview Baptist, 14.66. 5, Courtney Wiltz, Lafayette, 14.75.

300 hurdles: 1, Kyler Turner, BT Washington, 43.44. 2, Faith Lee, Uachita, 45.03. 3, Olivia Bandy, Church Point, 45.29. 4, Corlasia Scott, Ruston, 45.48.

relay

4×100: 1, Ruston, 47.39. 2, Zachary, 47.65. 3, Alexandria, 47.72. 4, Parkway, 47.79. 5, Scottish Building, 48.11.

4×200: 1, Ruston, 1: 38.55. 2, Zachary, 1: 38.55. 3, John Curtis, 1: 38.73. 4, Scottish Building, 1: 40.21. 5, Baton Rouge, 1: 41.59.

4×400: 1, John Curtis, 3: 48.73. 2, Ruston, 3: 53.18. 3, Zachary, 3: 55.74. 4, Scottish Building, 3: 55.80. 5, Baton Rouge, 3: 55.85.

4×800: 1, Mandeville, 9: 32.62. 2, St. Joseph Academy, 9: 37.98. 3, John Curtis, 9: 44.01. 4, Fonten Blow, 9: 48.25. 5, Ruston, 9: 49.74.

Field event

Shot put: 1, Jadan Jackson, Zachary, 44-8. 2, Marine Ballas, Highland Baptist, 43-7.5. 3, Laila Gray, Baton Rouge, 42-9.75. 4, Michela Coleman, Sacred Heart-No, 40-3.5. 5, Jamyah Williams, Madison Prep, 40-2.75.

Discus: 1, Jadan Jackson, Zachary, 138-5. 2, Jamyah Williams, Madison Prep, 133-9. 3, Marine Ballas, Highland Baptist, 131-2. 4, Laila Guy, Baton Rouge, 122-1.5. 5, Emma Freeman, St. Louis, 121-10.

Javelin: 1, Ariel Pedigo, Parkview Baptist, 142-3.5. 2, Rebecca Bordelon, St. Joseph’s, 136-0. 3, Anna Ferrand, Walker, 135-8. 4, Trinity Spooner, South Borigard, 135-6. 5, Alexis Guillory, Alexandria, 135-3.

Long jump: 1, Ariel Pedigo, Parkview Baptist, 19-9.75. 2, Saige Freeman, Eunice, 19-1. 3, Orsciana Beard, Zachary, 18-8. 4, Catherine Hensering, St. Thomas More; Ke’yona Gabriel, Central Laforche, 18-6.5. 5, Simone Castelluccio, SJA, 18-5.25.

Triple jump: 1, Keyona Gabriel, Central Laforche, 40-3.5. 2, Orsciana Beard, Zachary, 39-7.75. 3, Genisis Jackson, East Iberville, 38-7. 4, Jaslin Smith, Pineville, 38-6. 5, Simone Castelluccio, SJA, 38-5.75.

High jump: 1, Ariel Pedigo, Parkview Baptist, 5-10. 2, Riley Wilson, SJA; Lauren Kazabat, West Feliciana, 5-6. 3, Ariel Williams, Barb, 5-5.75. 4, Daniel Lee, Uachita; Miranda Tillerie, Lakeshore; Frances Oliver, Episcopal-BR, 5-3.75.

Pole vault: 1, Emery Prentice, Van Devilt Catholic, 13-6.25. 2, Heather Abadi, St. Michael, 13-4.75. 3, Johanna Duplantis, Lafayette, 12-8. 4, Aly Jo Warren, Menard, 12-3.75. 5, Ava Riche, SJA, 12-0.

Outstanding track performers: SOPHIE MARTIN, ST.Joseph’s Academy

Outstanding Field Performers: Ariel Pedigo, Parkview Baptist



Check out the 2021 LSWA High School All-State Track & Field teams | High School Sports Source link Check out the 2021 LSWA High School All-State Track & Field teams | High School Sports

Back to top button